Podstawy jazdy na snowboardzie

technika jazdy na snowboardzieIstnieje wiele bardzo podstawowych rzeczy które musi przyswoić sobie każdy początkujący amator jazdy na snowboardzie już na samym początku swojej nauki. Do najważniejszych z nich zalicza się wybór odpowiedniego dla siebie stylu jazdy – goofy albo regular. W przypadku goofy umieszczamy prawą stopę jako pierwszą w kierunku jazdy, a przy regular – odwrotnie. To, który styl będzie dla nas lepszy jest kwestią czysto indywidualną; można z łatwością to sprawdzić za pomocą jednego prostego testu. Ustawiamy się w pozycji zasadniczej ze stopami rozstawionymi na odległość około 50 cm, a następnie przechylić się do przodu tak, jakbyśmy chcieli doprowadzić do upadku – jedna z nóg odruchowo wysunie się do przodu, i to właśnie ona jest tą, która powinna znajdować się z przodu na naszej desce. Istnieją ponadto dwa najbardziej podstawowe sposoby jazdy na deste: frontside oraz backside. Frontside polega na skierowaniu twarzy oraz tułowia przodem do stoku, podczas gdy backside to jazda z twarzą i tułowiem skierowaną tyłem do stoku. Warto również pamiętać, że wyróżnia się dwie krawędzie deski – przednią lub inaczej zewnętrzną, oraz odstokową. Istotną kwestią o której powinni pamiętać początkujący snowboardziści jest bezpieczne transportowanie swojej deski. Jeśli przenosimy ją na stoku, to powinniśmy trzymać ją jak najbliżej swojego ciała i w pozycji pionowej, aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko uderzenia nią innej osoby.

Dobrą propozycją jest specjalny pasek za pomocą którego możemy zamocować deskę do nadgarstka; dzięki temu w razie jej upuszczenia nie ucieknie nam ona w dół stoku. Jeśli odkładamy deskę na stoku to należy zrobić to tak, aby wiązania były skierowane do ziemi – dzięki temu snowboard zwyczajnie nam nie odjedzie. Zaczynając zapinanie deski należy najpierw ułożyć ją prostopadle w kierunku stoku. W pierwszej kolejności zapinamy przednią stopę, następnie siadamy i zapinamy drugą. Samo wstanie z tej pozycji nie jest proste i również tutaj warto przyswoić sobie dwa podstawowe sposoby. Pierwszy z nich, łatwiejszy i zalecany początkującym osobom to przeniesienie się do pozycji klęczącej, z której następnie wstajemy prostując przednią nogę.

kurs na instruktora snowboarduMożliwe jest również podniesienie się bezpośrednio z pozycji siedzącej, po prostu przenosząc ciężar ciała na przednią stopę, choć ten sposób jest już bardziej wymagający i może wymagać większej praktyki. Przed zjazdem należy przyjąć odpowiednią do tego pozycję. Ciężar ciała powinien być tutaj rozłożony równomiernie na obie stopy, lekko uginamy kolana i nieco wysuwamy do przodu ręce, podobnie jak całe ramiona. Nie należy od razu decydować się na trudniejszy zjazd – najlepiej będzie na początku dać sobie chwilę czasu na oswojenie się ze swoją deską, między innymi przesuwając na próbę środek ciężkości na różne strony i przechylając się do przodu oraz do tyłu. Warto również wykonać proste ćwiczenie, wyjmując tylną nogę z wiązania i podskoczyć kilka razy na niewielką wysokość. Później możemy wykonać już krótki zjazd, najpierw w pozycji prostej, a następnie bokiem. Najlepiej nadają się do tego łagodne i mało uczęszczane stoki, na których możemy liczyć na spokój. Przed rozpoczęciem zjazdu zapinamy najpierw przednią stopę, ustawiamy deskę prostopadle w kierunku spadku stoku, a następnie zapinamy drugą nogę. Jazdę zaczynamy od wykonania ruchów nogami które mają doprowadzić do ześlizgnięcia się deski w dół. Ześlizg boczny polega na równomiernym rozkładaniu ciężaru ciała na obie nogi. Bardzo ważne jest tutaj także opanowanie tak zwanego trawersowania – w czasie jazdy tym stylem osoby początkujące powinny przede wszystkim trzymać się krawędzi deski.

Powiązane artykuły

Nasz partner