Snowboard - co warto wiedzieć o stopniach sprawności technicznej

kursy instruktorskieOsoby, które zastanawiają się nad karierą instruktora snowboardu niejednokrotnie obawiają się, że zdobycie niezbędnych w tym zawodzie umiejętności może być zadaniem dość skomplikowanym. W trakcie zimowych obozów szkoleniowych Collegium, w czasie których zajęcia prowadzi kadra związana ze szkołą snowboardu EHschool, można jednak nadrobić zaległości, nagrodą za wytrwałość są zaś stopnie szkoleniowe STS PZS odpowiadające naszej aktualnej wiedzy. Same stopnie sprawności są zdobywane przede wszystkim po to, aby potwierdzić nabyte umiejętności, nie można jednak zapomnieć o tym, że bez ich posiadania nie ma mowy o karierze instruktora snowboardu. Pierwszy stopień sprawności informuje o posiadani przez kursanta podstawowych zdolności odnoszących się do ewolucji snowboardowych. Osoba, która chce go posiadać musi opanować jednak nie tylko podstawowe techniki jazdy takie, jak ześlizgi, jazda na skos stoku, czy też jazda w linii spadku stoku.

Oczekuje się od niej również, że nie będą jej obce podstawowe techniki freestyle, wśród których warto wspomnieć choćby o półobrotach oraz obrotach płaskich. Kurs skierowany jest przede wszystkim dla najmłodszych adeptów tego sportu, a jego ukończenie jest możliwe wyłącznie po zdaniu egzaminu. Oczekuje się, że osoba przystępująca do niego uzyska średnią wynoszącą przynajmniej pięć punktów w dziesięciostopniowej skali.

jak zostać instruktorem snowboarduEgzamin potwierdzający drugi stopień sprawności technicznej jest już trudniejszy, jedynie średnia w wysokości sześciu punktów daje bowiem gwarancję jego zdania. Jest to jednak również kurs, który nie może być kierowany do osób przypadkowych, kandydat musi bowiem wykonywać ewolucje z grupy średnio zaawansowanych. Wymaga się od niego również bardziej skomplikowanych elementów techniki freestyle, warto przy tym pamiętać, że muszą być one prezentowane nie tylko na stoku, ale również w snowparku. Trzeci stopień sprawności technicznej uważany jest za najbardziej prestiżowy, nie zaskakuje przy tym to, że sam egzamin umożliwiający jego zdobycie jest szczególnie skomplikowany. Tylko średnia ocen na poziomie siedmiu punktów w dziesięciostopniowej skali umożliwia jego zdanie, wymagane są przy tym ewolucje najbardziej zaawansowane takie, jak choćby skręt cięty tyłem.

Powiązane artykuły

Nasz partner