Porady dla początkujących snowboardzistów

instruktor jazdy na descePodjęcie decyzji o rozpoczęciu swojej przygody z jazdą na snowboardzie samo w sobie jest bardzo łatwe, ale później przychodzi moment na samą naukę tej sztuki – dla osób które są tym zainteresowane przygotowaliśmy zatem specjalny poradnik. Początki takiej nauki nie są łatwe i czasami trzeba przygotować się na wiele upadków i zwykłych momentów zniechęcenia, ale równocześnie warto pamiętać, że płynie z tego naprawdę ogromna satysfakcja; miejmy ponadto świadomość tego, że każdy musiał kiedyś stawiać swoje pierwsze kroki, i obok nas zawsze jest całe mnóstwo innych nowicjuszy którzy dopiero się uczą. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad tutaj obowiązujących i zadbać o odpowiedni sprzęt, aby znacznie ułatwić sobie szybkie osiągnięcie zadowalających efektów. Zamieszczamy tutaj oczywiście jedynie te proste i najważniejsze informacje, które pozwolą każdemu na skuteczne rozpoczęcie takiej nauki – jeśli komuś zależy na bardziej szczegółowych czy zaawansowanych rzeczach, to powinien zdecydować się na lekcje u profesjonalnego instruktora. Pierwszą rzeczą o jaką musi zadbać każdy początkujący miłośnik snowboardu jest odpowiedni sprzęt – bez czegoś takiego nie powinno się nawet myśleć o rozpoczęciu swojej przygody z czymś takim.

Przed dokonaniem zakupu należy przede wszystkim upewnić się co do tego, że decydujemy się na wyposażenie odznaczające się wysoką jakością i pochodzące od znanego producenta, nawet jeśli będzie się to wiązało z nieco wyższymi cenami. Oprócz tego warto zapoznać się z takim sprzętem osobiście i sprawdzić, czy jest w dobrym stanie i posiada jakichkolwiek wad. Bardzo ważne jest także wybranie odpowiedniego kasku, który powinien być idealnie dopasowany do kształtu naszej głowy; najlepszym sposobem na sprawdzenie czegoś takiego jest założenie go i zobaczenie, czy w najmniejszym nawet stopniu nie zasłania on nam pola widzenia czy też zwyczajnie nie zsuwa się z głowy. Ma to kluczowy wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy, zatem nigdy nie wolno nam tego zaniedbywać. Jeśli chodzi o deskę, to najlepszym rozwiązaniem dla osób początkujących będzie kupno miękkiej, bowiem te twarde przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych już sportowców.

instruktor snowboardPowinna ona być również dopasowana do naszego wzrostu, wagi oraz rozmiaru buta; nie może być ani za długa, ani za szeroka. Innym ważnym elementem są tu buty, w których nie może być zbyt dużo luzu. Nie zapominajmy również i solidnych, wodoodpornych rękawiczkach oraz dobrych goglach. Po skompletowaniu sprzętu musimy w pierwszych chwilach jazdy określić swoją pozycję snowboardową, czyli wybrać stopę której będziemy używali do wykonywania wszystkich manewrów. Doskonałym i prostym testem jaki można tu wykonać aby to sprawdzić jest przebiegnięcie się do przodu i nagłe zrobienie jednego kroku do tyłu – jeśli zatrzymaliśmy się na prawej nodze, to właśnie ona powinna znajdować się z przodu w czasie jazdy na snowboardzie. Wybór stopy jest kwestią czysto indywidualną i wszystko zależy tutaj wyłącznie od nas. Nie należy jednak rozpoczynać jakiejkolwiek nauki, dopóki nie będziemy co do tego w stu procentach pewni. Przed zaczęciem jazdy musimy mieć pewność, że przednia noga ma pełną swobodę manewrowania, natomiast tylna jest dobrze przymocowana do deski. Warto dokładnie poznać wszystkie techniki i rodzaje wiązań, bowiem bez takiej wiedzy zwykłe zejście z wyciągu skończy się dla nas upadkiem. Na samym końcu warto przypomnieć, że nauka jazdy na snowboardzie nie jest prosta, zatem do opanowania całej tej sztuki potrzebna jest nam po prostu cierpliwość. Nie należy zrażać się początkowymi niepowodzeniami, bowiem z czasem nauczymy się jak należy ich unikać; oczywiście, praktycznie zawsze musi to nas kosztować parę mniej lub bardziej bolesnych upadków. Równocześnie jednak w każdym przypadku płynie z tego naprawdę ogromna satysfakcja.

Powiązane artykuły

Nasz partner